Jak dobrać buty snowboardowe?

Jak dobrać buty snowboardowe?

WYBIERZ ODPOWIEDNIE BUTY SNOWBOARDOWE

Buty snowboardowe są priorytetem pod względem doboru sprzętu. Większość aktualnie produkowanych modeli posiada wkładkę termoformowalną, która po kilku dniach jazdy lub wcześniejszym wygrzaniu, dostosowuje się kształtem do stopy. Dlatego powinno się unikać wypożyczania butów snowboardowych, ponieważ wkładka, która była przerobiona przez co najmniej 20 osób, nie posiada już swoich właściwości termoformowalnych. Jeśli zaczynacie swoją przygodę ze snowboardem, najlepiej zainwestować na początku we własne buty, a z usług wypożyczalni można skorzystać przy wypożyczeniu deski z wiązaniami. Kolejnym ważnym argumentem jest czas, który spędzimy w naszych butach. Wychodząc na stok spędzamy w nich prawie cały dzień, dlatego dobór dobrego i komfortowego buta snowboardowego jest najważniejszy, zwłaszcza przy dłuższych wyjazdach. Jeśli zlekceważymy tę kwestię, możemy nabawić się obtarć lub kontuzji, które mogą nie pozwolić na dalsze dni jazdy podczas dłuższej wycieczki w góry.

Dobór butów snowboardowych nie należy do najłatwiejszych rzeczy, dlatego trzeba poświęcić temu więcej uwagi. Pierwszym ważnym elementem jest dobór twardości do swojego poziomu umiejętności oraz stylu jazdy. Cena butów snowboardowych wzrasta razem z ich twardością, wyjątkiem są modele jibb’owe, które posiadają wiele nowych technologii przy zachowaniu niskiego poziomu twardości.

 • Początkujący snowboardzista

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze snowboardem zalecany jest niski flex. Miękkie buty wybaczają o wiele więcej błędów, co jest bardzo ważnym elementem przy starcie. Dzięki temu jesteśmy w stanie o wiele szybciej nauczyć się podstaw, bez ryzykownych wywrotek. Większość producentów określa skale twardości buta między 1-10, przy czym im niższy indeks, tym but jest bardziej miękki.  Dla osób początkujących zalecana jest twardość między 1-4.

 • Freestyle / jibbing

Osoby jeżdżące po przeszkodach jibbowych zazwyczaj osiągają o wiele mniejsze prędkości na najazdach, niż podczas wybić z kicker’ów. Dlatego przy jeździe po rurkach i boksach możemy pozwolić sobie na trochę bardziej miękkiego buta, który pozwoli nam na precyzyjne wygięcie deski podczas wykonywanych ewolucji. Przewidziany flex pod przeszkody jibbowe znajduje się w przedziale 2-6, w dziesięciostopniowej skali.

 • Freestyle / Halfpipe / Kicker

Podczas najazdów do ewolucji wykonywanych na skoczniach lub w halfpipe potrzebujemy trochę większej prędkości niż przy przeszkodach jibbowych. Dlatego idealnie sprawdzi się twardszy but, który wystabilizuje nogę i pozwoli na precyzyjne wybicie. Również ma to duże znaczenie przy lądowaniu, które jest bardziej stabilne. Proponowana twardość butów na skocznie oraz pipe, znajduje się w przedziale 5-9.

 • Freeride / Backcountry

Jeśli przygotowujesz się na jazdę poza trasami, powinieneś zainteresować się twardszymi butami. Jazda w świeżym śniegu jest bardzo wymagająca i wiążę się z większymi prędkościami. Zastosowanie twardego buta wiąże się ze zwiększeniem kontroli oraz stabilności jazdy. Proponowana twardość buta freeride’owego znajduję się w przedziale 6-10. Modele w granicach górnej skali twardości posiadają rozwiązania dodatkowo stabilizujące nogę. Opierają się na usztywniaczach wkładanych do skorupy zewnętrznej lub usztywnieniu związanym z systemem wiązania buta.

 • Techniczna jazda na snowboardzie po stoku

Przy szybkiej i technicznej jeździe na pewno idealnie sprawdzi się twardy but, dzięki któremu będziemy mogli precyzyjnie pokonywać wcześniej obraną trasę. Pomoże również przy stabilnej jeździe, nawet przy nierównościach powstających na rozjeżdżonym stoku. Proponowana twardość znajduje się w przedziale od 5-8 w dziesięciostopniowej skali.

JAKI ROZMIAR BUTÓW SNOWBOARDOWYCH BĘDZIE DOBRY?

Jeśli już wiesz, na jaki styl jazdy się nastawiasz i określiłeś/aś oczekiwaną twardość buta, możesz teraz zaznaczyć sobie konkretne modele, spośród których wybierzesz najbardziej pasującego buta. Kolejnym ważnym elementem jest prawidłowy dobór długości wkładki. Rozmiarówki europejskie oraz amerykańskie często różnią się pomiędzy konkretnymi producentami, dlatego najlepiej zwracać uwagę na długość wkładki w centymetrach. Aby dobrze dobrać długość wkładki, należy odrysować stopy na kartce papieru. Następnie jesteśmy w stanie bardzo dokładnie zmierzyć je w najdłuższym odcinku. Do otrzymanego wyniku dodajemy 1 cm i szukamy buta w prawidłowym rozmiarze.

Pamiętajcie, żeby nie brać pod uwagę dodatkowego miejsca na grubą skarpetę. Aktualnie produkowane skarpety robione są z materiałów technicznych, które są dość cienkie przy zachowaniu wszystkich właściwości cieplnych. Każdy but snowboardowy posiada wkładkę termoformowalną, która dopasowuje się do kształtu stopy oraz może się rozbić maksymalnie o pół rozmiaru. Zastosowanie grubej skarpety niepotrzebnie rozbije buta, który już nie dopasuje się idealnie do kształtu stopy.

Jeśli już przystąpiliście do przymiarki upatrzonego buta dopasowanego twardością do waszych potrzeb, możecie przejść do najważniejszego etapu, czyli sprawdzenia trzymania kostki. Aby sprawdzić, czy warunek został spełniony, należy zainicjować przejście na przednią krawędź (przenosimy ciężar ciała na palce, wychylając się do przodu), a następnie sprawdzić, czy but idzie nam do góry razem z piętą. Jeśli but zostaje w tej samej pozycji, a unosi nam się tylko pięta (w bucie), oznacza to, że mamy źle trzymaną piętę. Pamiętajcie, że w każdym bucie oderwiemy piętę od podeszwy, jeśli zrobimy to na siłę. Zwracamy na to uwagę tylko przy inicjacji ruchu przejścia na przednią krawędź.

JAKIE WIĄZANIE BUTA SNOWBOARDOWEGO WYBRAĆ?

Ostatnim elementem przy doborze butów jest dobór wiązania. Większość producentów wypuszcza poszczególne modele w kilku wersjach wiązania, dzięki czeku każdy może wybrać swój ulubiony.

 • Tradycyjne sznurówki

Wiele osób uważa tradycyjne sznurówki za najlepsze rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie w każdym miejscu dociągnąć sznurówki według własnych preferencji. Dodatkowym atutem jest łatwość naprawy lub wymiany przy ewentualnym przerwaniu. Jedynym minusem jest spory wkład siły w zawiązanie, z czym mogą nie poradzić sobie kobiety lub małe dzieci.

 • System BOA

System szybkiego wiązania składający się ze stalowej linki, zwijanej za pomocą mechanizmu BOA (pokrętło ściągające linkę). Stalowa linka dodatkowo usztywnia buta przy mocnym zawiązaniu.

 • Jednostrefowe BOA

System składający się z jednej linki i jednego mechanizmu zwijającego. Bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet lub małych dzieci, które mają problemy z porządnym ściągnięciem tradycyjnych sznurówek. Cały system wiązania buta opiera się na kręceniu gałką, która ściąga linkę z całego buta. Jedynym minusem pojedynczego systemu BOA jest nadmierne ściąganie linki z górnej strefy buta. Często możemy się spotkać z sytuacją, w której górę mamy mocno ściśniętą, a dół luźny. Najlepszym sposobem na prawidłowe zawiązanie buta w takim wypadku, to systematyczne zgięcia pionowe podczas ściągania linki.

 • Dwustrefowe BOA

System stosowany tylko w twardszych modelach butów. Opiera się na takiej samej zasadzie działania jak pojedyncze BOA, tylko podzielony jest na 2 strefy. Pokrętło umieszczone na języku odpowiada za ściągnięcie linek znajdujących się na górnej części buta, a pokrętło umieszczone z boku odpowiada za ściągnięcie dolnej strefy. Jest to idealne rozwiązanie, dzięki któremu można osobno regulować moc trzymania dolnej części buta oraz wpływamy na twardość buta przy regulacji górnej strefy.

 • Szybki system wiązań butów snowboardowych

Jedno z nowszych rozwiązań przy wiązaniu butów snowboardowych, które opiera się na zacisku specjalnej linki przy górnej strefie buta. System charakteryzuje się dużą wytrzymałością linki (plecionka żeglarska) oraz bardzo szybkim wiązaniem nie wymagającym dużego wkładu siły. Przy ewentualnej awarii jesteśmy w stanie związać własnoręcznie na czas zjazdu ze stoku oraz bez problemu sami wymienimy całą linkę.

 • Jednostrefowy system wiązań butów snowboardowych

System posiadający jedną linkę wiążącą skorupę zewnętrzna buta. Jest stosowany głównie w podstawowych modelach butów snowboardowych. System bardzo analogiczny do pojedynczego BOA.

 • Dwustrefowy system wiązań butów snowboardowych

System z użyciem plecionki linkowej, podzielony na dwie części. Osobno regulujemy moc zaciśnięcia dolnej strefy, dzięki czemu idealnie dopasujemy trzymanie naszej pięty w budzie oraz górnej strefy odpowiedzialnej za zmianę twardości buta. Jest to mało awaryjny system, który w razie kryzysu zawsze można związać lub własnoręcznie wymienić, bez używania specjalistycznych narzędzi. Idealne rozwiązanie dla kobiet oraz małych dzieci, które nie zawsze są w stanie odpowiednio docisnąć tradycyjne sznurówki.

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiedniego buta oraz system wiązań, zamów sprzęt i czekaj na dostawę. Pamiętaj że, aby sprawdzić czy rozmiar jest odpowiedni należy poprawnie przymierzyć buta czyli przede wszystkim zawiązać wszystkie systemy i przyjąć pozycję snowboardową. Jeśli but dobrze przylega i nie czujesz ucisku w palcach rozmiar jest odpowiedni. O poprawnej procedurze przymiarki butów snowboardowych dowiesz się z naszego artykułu JAK POPRAWNIE ZMIERZYĆ BUTY SNOWBOARDOWE?

Jak dobrać buty snowboardowe? Jak dobrać buty snowboardowe? Jak dobrać buty snowboardowe? Jak dobrać buty snowboardowe? Jak dobrać buty snowboardowe? Jak dobrać buty snowboardowe?

Napisz odpowiedź