Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?

Zastanawiasz się nad zakupem pierwszej deski snowboardowej? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci dobrać sprzęt adekwatny do twoich potrzeb.

Każda deska snowboardowa przeznaczona jest do jazdy w konkretnym terenie. Do wyboru masz m.in.: klasyczny stok, świeży puch, rurki na snowparku albo kicker na trasie lub poza nią. Oczywiście istnieje określenie deski uniwersalnej, ale zazwyczaj – tak jak w innych dziedzinach: jeśli coś jest do wszystkiego, to w rezultacie w żadnym terenie nie sprawdza się idealnie. Dlatego warto ukierunkować swoje oczekiwania i wybrać miejsce, w którym najczęściej będziesz jeździć. To pierwszy krok, który musisz wykonać przy doborze nowej deski.

Zastanów się zatem, jaka jazda Cię interesuje:

  • klasyczna techniczna jazda po przygotowanej trasie - wykorzystanie wcześniej przygotowanych tras o różnych poziomach trudności.

Snowoboarder grooming the runs at Crested Butte Mountain Resort.

  • freeride - jazda poza trasami na nieprzygotowanym śniegu. Charakteryzuje się głównie wykorzystaniem świeżego puchu oraz eksploracją nowych terenów. Jest to dziedzina dla bardziej przygotowanych riderów.

freeride

  • snowpark, jibb - jazda po snowparku z ukierunkowaniem na przeszkody jibbowe (rurki, poręcze, box’y, butter’y) oraz flatground’owe ewolucje. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, to taki typ desek będzie się idealnie nadawał również na start.

jibbing

  • snowpark, kicker, halfpipe - jazda w snowparku z ukierunkowaniem na skocznie, pipe.

©2014 ChrisWellhausen.com / All Rights Reserved  


Jeśli określiłeś/aś już teren, po którym będziesz się głównie poruszać na desce, kolejnym krokiem jest określenie długości snowboardu. Według standardowej zasady, długość deski powinna być dobrana do wysokości brody, ale jest to określenie równie ogólne, co  „deska uniwersalna”. Tak naprawdę długość deski to indywidualna kwestia każdego ridera. Wszystko zależy od stylu jazdy oraz własnych preferencji. Ale są pewne wskazówki, którymi możecie się kierować.

Przy doborze deski snowpark’owej z ukierunkowaniem jibb’owym oraz desek dla osób początkujących, możemy zejść z długością kilka centymetrów poniżej „wysokości brody”. Ma to na celu ułatwienie manewrowania deską oraz zwiększenie podatności na działanie jej flexu. Aktualnie produkowane deski posiadają różne kształty nose’a oraz taila, co pozwala dodatkowo skrócić deski, zachowując dłuższą krawędź efektywną.  Poprzez taki zabieg możemy pozwolić sobie na większe prędkości przy krótszym sprzęcie.

Jeśli chcesz szybciej jeździć po snowparku i wykorzystywać większą prędkość przy kickerach oraz halfpipe, to na pewno będzie Ci zależało na stabilnych najazdach oraz lądowaniach. Aby to osiągnąć należy wybrać deskę kilka centymetrów dłuższą niż do „wysokości brody”. Taka tendencja pojawia się również przy doborze desek do technicznej jazdy po stoku oraz poza trasą (freeride).

Jak dobrać prawidłową długość deski snowboardowej?

jak-dobrac-deske


Profile desek snowboardowych

Następną istotną sprawą jest profil deski. W deskach snowboardowych wyróżniamy 4 główne konstrukcje: rocker, flat camber, camber, hybryda.

Rocker

Konstrukcja charakteryzująca się uniesionym nose’em i tail’em do góry, przypominająca kształtem banana. Ma to na celu zwiększenie wybaczalności błędów podczas jazdy oraz ułatwienie wygięcia deski podczas jazdy na przeszkodach jibbowych. Konstrukcja ułatwia dokręcanie ewolucji oraz przyśpiesza start osobą początkującym.

profil-deski-classic-rocker

Flat camber (zero camber)

Cała długość deski wykonana jest z płaskiego odcinka rdzenia, który zachowuje się bardzo podobnie do desek rocker’owych. Jedyną różnica jest minimalnie mniejszy próg wybaczalności błędów oraz większa stabilność przy osiąganiu prędkości na najazdach. To propozycja profilu deski snowboardowej dla osób, które korzystają ze wszystkich przeszkód snowpark’owych: od kicker’ów po rail’e.

profil-deski-zero-camber

Camber

Najstarsza konstrukcja desek snowboardowych, charakteryzująca się dwom punktami styku deski ze śniegiem na nose na tail’u oraz uniesionym do góry środkiem deski. Gwarantuje idealne prowadzenie deski podczas technicznej i szybkiej jazdy. Idealna konstrukcja dla osób nastawiających się na duże skocznie snowboardowe. Dzięki niej będziemy mogli bezpiecznie, bez zbędnych drgań dojechać z dużą prędkością do kicker’a oraz stabilnie wylądować zaplanowaną ewolucję.

profil-deski-camber  

Hybryda

Jest to połączenie dwóch z wyżej wymienionych konstrukcji: zero (flat) camber i camber. Ze względu na rodzaj połączenia oraz użyte konstrukcje, każda hybryda posiada inne zastosowanie. Klasycznym przykładem jest konstrukcja łącząca rockera z camberem (Nitro – model Gullwing, Burton - Flying-v), która tworzy trzy punkty styku deski ze śniegiem oraz konstrukcja powder rocker, wykonana z połączenia rockera pociągniętego przez cały nose i cambera na całym tailu (konstrukcja przeznaczona do jazdy w świeżym śniegu).

profil-deski-hybrid-rocker-powder-rocker  

Deska Wide

Większość desek niezależnie od przeznaczenia produkowana jest w wersji zwykłej oraz wide. Zazwyczaj można je rozróżnić po dopisku „W” umieszczonym w nazwie za długością deski (np. Burton Custom 159W). Wide oznacza, że deska jest sztucznie poszerzona, aby dostosować sprzęt dla osób z większymi rozmiarami stopy. Takie deski snowboardowe stosuje się od rozmiaru 45 w górę. Jeśli podczas jazdy dotykasz przodem buta (palcami) lub piętą o śnieg przy skrętach, to ewidentnie potrzebujesz poszerzonej deski wide.

ksztalt-deski-wide


Kształt deski i inserty

Ostatnim elementem jest dobór kształtu deski i ustawienia insertów. Przy deskach snowparkowych ważnym elementem jest wybór TWIN TIP’a. Oznacza to równe odległości od nose’a i tail’a do insertów. Dzięki takiemu ustawieniu, bez problemu będziemy mogli poruszać się na 2 nogi po wszystkich przeszkodach.

ksztalt-deski-twin-tip

Jeśli szykujemy się na świeży śnieg lub techniczną jazdę po przygotowanej trasie, warto rozejrzeć się za deską kierunkową (directional). Jest to kształt deski umożliwiający jazdę głównie na jedną nogę. Inserty cofnięte są na tył deski tak, aby przenieść ciężar ciała. Przy deskach powder’owych przesunięcie insertów jest o wiele większe i ma na celu odciążenie nose’a, który powinien unosić się ponad pokrywą śniegu. Deski do technicznej jazdy również posiadają przesunięcie insertów do tyłu, ale w mniejszym stopniu niż w powyższym przykładzie.

ksztalt-deski-directional

Jeśli przeszłaś/przeszedłeś już przez wszystkie powyższe etapy, możesz spokojnie zabrać się za wybieranie szaty graficznej deski. A jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości – zadzwoń do nas na nr 509 707 950 lub napisz na info@snowboardowy.pl.

 

Napisz odpowiedź