Jak dobrać kask?

Jak dobrać kask?

Kaski snowboardowe są coraz częstszym wymogiem na zagranicznych snowparkach. Nawet jeśli czujecie się pewnie na desce, pamiętajcie, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś inny może w nas wjechać. Dlatego jazda w kasku jest po prostu zawsze bardziej bezpieczną opcją. Aktualnie produkowane kaski posiadają bardzo komfortowe wnętrze, pełną wentylację oraz niską wagę, co sprawia, że po pewnym czasie zapominamy, że mamy kask na głowie. Pamiętajcie jednak, że bezpieczny kask musi być dobrze dobrany. Jeśli źle dobierzemy rozmiar i kask, to możemy sobie wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Luźny kask na głowie przy uderzeniu może zmienić swoje położenie w bardzo szybkim tempie, co nie ma nic wspólnego z ochroną.


  1. Wszystkie kaski snowboardowe podzielone są na kilka rozmiarów, z których każdy jest dopasowany do odpowiedniego przedziału obwodu głowy. Zazwyczaj pod oznaczeniem rozmiaru powinien znajdować się jego przedział obwodu głowy (podany w centymetrach).Aby prawidłowo zmierzyć głowę, należy użyć centymetra krawieckiego (miarki krawieckiej), obierając punkt pomiaru nad linią brwi. Mierzymy obwód głowy dookoła, a następnie do otrzymanego wyniku dodajemy jeden centymetr i przenosimy go na konkretny rozmiar kasku.
Kask snowboardowy  
  1. Po określeniu prawidłowego rozmiaru mierzymy kask na „gołą” głowę (bez czapki, związanych włosów lub innych chust, opasek, kominiarek), regulujemy pasek pod brodą i go zapinamy.• Kask nie powinien nas nigdzie uwierać, ponieważ po całym dniu jazdy w nim, mały dyskomfort przerodzi się w ból głowy, który dyskwalifikuje kask w kolejnych dniach na stoku. • Po przymiarce kask może się lekko ruszać w kierunku pionowym i poziomym, ponieważ po dodaniu gogli na kask ustabilizuje się na naszej głowie. Przy ruchu poziomym oczywiście nie może być to zakres 90 stopni, ponieważ aż taki luz może wyrządzić nam więcej krzywdy niż pożytku podczas upadku.

  1. Jeśli już udało nam się dobrać odpowiedni kask, przejdziemy do gogli, które powinno się dobierać do kasku, a nie na odwrót. Wiele modeli gogli ze sferyczną szybą jest za wysoka w połączeniu z kaskiem i podczas pierwszej przymiarki mogą całkowicie schodzić na nos.• Najważniejszy jest odpowiedni dobór wysokości oprawki gogli, aby komfortowo oddychać bez nacisku na nos.• Gogle zakładamy na kask, a nie pod kask! • Dobrym rozwiązaniem jest dobór gogli pasujących do górnej krawędzi kasku, aby nie tworzyła się szczelina na wysokości czoła. Ma to na celu ochronę skóry przed mrozem oraz wiatrem. Oczywiście można zniwelować ją poprzez zakładanie kominiarki pod kask, ale nie w każdej temperaturze będzie nam pasowało takie rozwiązanie.
kask1

Jeśli przebrnęliście przez wszystkie powyższe kroki, możecie mieć pewność dobrze dopasowanego kasku, który ochroni was przez nieoczekiwanymi upadkami. Powodzenia!

Napisz odpowiedź