Jak zbudowane jest wiązanie snowboardowe

Jak zbudowane jest wiązanie snowboardowe

Paski zębate

0.-pasek-zębaty-300x300.jpg

Są to elementy wiązania odpowiadające za przypięcie buta snowboardowego do wiązania. Paski wykonuje się ze specjalnych kompozytów łączących elastyczność i wytrzymałość oraz odporność na ujemne temperatury. Niektóre firmy stosują dodatkowe wzmocnienie pasków, prowadzonymi wewnątrz stalowymi linkami. Jest to element, który najczęściej wymieniamy w wiązaniu snowboardowym ze względu na eksploatację – paski po prostu szybko się zużywają. Każde wiązanie snowboardowe posiada inne paski zębate – różniące się m.in.: szerokością, systemem mocowania oraz wielkością wypustek.

 

Pompki

wiazanie pompki

Jest to jeden z ważniejszych elementów w wiązaniu snowboardowym. W przypadku pompki liczy się jakość zastosowanych materiałów oraz wykonanie całości. Pompka służy do spięcia strapów z paskami zębatymi. Standardem stały się aluminiowe pompki, które są wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia w czasie jazdy na desce snowboardowej oraz są odporne na niskie temperatury. Przy wyższych modelach wiązań snowboardowych stosowane są kompozyty magnezowe, które dodatkowo wyróżniają się niższą wagą. Każdy model wiązania ma przypisane konkretne pompki, które przeważnie różnią się systemem mocowania, szerokością lub odstępami między wypustkami. Jest to również element wymienny w każdym wiązaniu snowboardowym.

 

Baza wiązania

2.baza-wiązania-300x300.jpg

Baza wiązania snowboardowego jest jego główną częścią, która łączy wszystkie kolejne elementy w całość. Zazwyczaj bazę wykonuje się z metalowych elementów, które gwarantują najlepszą wytrzymałość. Niektórzy producenci, chcąc zmniejszyć wagę wiązań, konstruują bazę z różnych kompozytów. Aby przekonać klientów o najlepszej wytrzymałości mieszanki lekkich materiałów, więksi producenci wiązań snowboardowych tacy jak Burton czy Union, dają dożywotnią gwarancję na samą bazę wiązania. Wyższe modele wiązań posiadają pełną regulację bazy, dzięki czemu idealnie dopasujemy ją do swojego buta.

 

Highback

3.highback

Jest to ruchomy element wiązania snowboardowego, na którym opiera się tylna część buta. Highback (tzw. łyżka) odgrywa dużą rolę przy odczuciu twardości wiązania, kiedy wyginasz nogę na boki. Niektóre firmy stosują dodatkowe boczne wypustki highbacka, które poprawiają stabilność buta w wiązaniu. Wewnętrzna strona highbacka zazwyczaj jest wykonana z pianki EVA.

 

Regulacja nachylenia highbacka

 4.regulacja nachulenia highbacka

Jest to ruchomy element, odpowiadający za regulację kąta nachylenia highbacka. Dobór kąta zależy od preferowanego stylu jazdy. Jeśli pochylimy highbacka do przodu, wymusi to na naszej pozycji ugięcie kolan podczas jazdy.

 

Regulacja długości strapów

 5.regulacja strapów

Element pozwalający na regulację długości pasków łączących się z cap strap’em oraz ankle strap’em. Dzięki tej opcji regulacji jesteśmy w stanie ustawić strap’y w idealnej pozycji, tak aby znajdowały się równo na środku buta i nie deformowały skorupy zewnętrznej.

 

Ankle strap i cap strap

6.strap-górny-dolny-300x300.jpg

Główne elementy odpowiadające za trzymanie i dociśnięcie buta do wiązania. Ankle strap jest to górny pasek, który zrobiony jest z miękkich materiałów dopasowujących się do kształtu buta. Cap strap jest dolnym paskiem, który zapinamy na czubku buta snowboardowego. Takie zapięcie odpowiada za lepszy docisk pięty do końca wiązania snowboardowego, co przekłada się na lepsze przełożenie ruchów z nogi na deskę. Wyższe modele wiązań snowboardowych charakteryzują się bardziej rozbudowanymi strap’ami, które poprawiają komfort jazdy oraz zwiększają stabilność buta w wiązaniu.

 

Pad niwelujący drgania

 pad niwelujący drgania

Jest to element występujący przy bardziej rozbudowanych modelach wiązań snowboardowych. Jego podstawową funkcją jest zakrycie metalowych śrub insertowych, od których ciężko oderwać zmrożony śnieg podczas przypinania wiązania. Pianka umieszczona na górze odpowiada za stłumienie drgań powstających podczas osiągania większych prędkości na nieprzygotowanym stoku. Pod piętą zazwyczaj pianka przechodzi w grubsze elementy lub airbagi, które pomagają przy tłumieniu lądowań.

Napisz odpowiedź