JAK POPRAWNIE ZMIERZYĆ BUTY SNOWBOARDOWE?

JAK POPRAWNIE ZMIERZYĆ BUTY SNOWBOARDOWE?

Dobór butów snowboardowych nie należy do najprostszych, zwłaszcza jeżeli zakupu dokonujemy przez Internet. Wiedza teoretyczna, którą znajdziemy w licznych poradnikach i blogach to jedno. Istotniejsza jest właściwa przymiarka buta. Nasza wiedza poprzedzona jest latami doświadczeń jako sprzedawcy w stacjonarnych sklepach snowboardowych. Niejednokrotnie zdarzało nam się widzieć w jaki sposób ludzie przymierzają buty i uwierzcie nam... rozwiązany but i prosta noga to zawsze będzie but za mały!

Po pierwsze jeśli obce są Wam hasła tj. flex, system wiązań i boa to polecamy przeczytać nasz artykuł o tym jak dobrać buty snowboardowe. Znajdziecie tam szereg informacji, które przedstawione są w taki sposób, żeby nawet laik miał rozeznanie i wiedział co kupuje. Poniżej znajdziecie informacje po zakupowe, czyli odpowiedz na pytanie „czy na pewno te buty nie są za małe”?

Kiedy stoicie przed wyborem pierwszych w życiu butów snowboardowych pamiętajcie, buty to nie są wygodne śniegowce do chodzenia po stoku. Buty snowboardowe to najważniejszy element wyposażenia każdego snowboardzisty! Dobrze dobrany but snowboardowy zapewnia idealną kontrolę nad deską, wsparcie stopy oraz minimalizuje ryzyko powstawania urazów. Bardzo często początkujący snowboardziści wybierają buty zbyt duże, ponieważ wydają się bardziej komfortowe. Po kilku dniach jazdy but wewnętrzny dopasowuje się do stopy i rozbija. Wtedy okazuje się, że stopa w środku nie ma odpowiedniego oparcia i lata. Powoduje to dyskomfort i zaburzenie precyzji sterowania deską snowboardową, co więcej może skończyć się kontuzją kostki. Jest też drugi, gorszy przypadek – buty za małe, „bo przecież się rozbiją”… Nie polecamy nikomu. Wkładki wewnętrzne spisują się super ale sprawiają, że dopasowane buty będą leżały jeszcze lepiej. Formowanie buta snowboardowego nie sprawi, że nosząc rozmiar 40 nagle zmieścimy się w 38. Zbyt mały rozmiar w chwilę zmęczy nasze stopy i sprawi, że jazda na snowboardzie nie będzie przyjemnością. Wbijanie się palca w czubek buta może mieć też bardziej bolesne konsekwencje. ...i jak tu nie zwariować i dobrze wybrać buty snowboardowe?

JAK ZMIERZYĆ DŁUGOŚĆ STOPY?

Oczywiście dobór butów snowboardowych należy rozpocząć od poprawnego zmierzenia długości stóp. Mierzymy obie stopy (wbrew pozorom bardzo często zdarza się mała niespójność) lekko uginając kolana, tak aby równomiernie dociążyć obie stopy. Najlepiej wykonać to na kartce papieru, tak aby najłatwiej było zaznaczyć najdłuższy punkt. Każda marka butów jest przez nas mierzona, dlatego w każdym opisie znajdziesz wskazówkę o ile rozmiar odbiega od standardu i jaki wybrać. Standardowo zalecamy do otrzymanego wyniku dodać od 0.5 cm do nawet 1 cm.

Zamawiamy buty i w końcu przychodzi nasza upragniona paczka! … a więc przejdźmy do meritum.

JAK POPRAWNIE ZMIERZYĆ BUTY SNOWBOARDOWE I NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ŻEBY ZAKUP BYŁ UDANY?

Po pierwsze przygotuj skarpety, w których jeździsz. Na rynku jest ogrom skarpet snowboardowych tych grubszych i tych cieńszych, dlatego załóż na stopy te w których jeździsz. Najpierw dokładnie rozwiąż buta lub w przypadku systemów poluźnij linki tak aby bez problemu włożyć nogę do środka. Dokładnie zawiąż buta, zaczynając od wewnętrznego linera, przechodząc do zewnętrznej skorupy. Kiedy mamy oba buty zapięte przyjmujemy pozycję snowboardową, czyli prostujemy plecy i lekko uginamy kolana. Najpierw należy stwierdzić czy palce dotykają wewnętrznej ścianki buta. Na ugiętych kolanach, czyli w takiej pozycji w jakiej będziesz jeździł palce nie powinny dotykać ścianek wewnętrznego linera lub ewentualnie delikatnie muskać jego wewnętrzną część. Dla eksperymentu wyprostuj obie nogi. Jeśli buty snowboardowe są dobrze dopasowane powinieneś czuć lekki nacisk. Dzieje się tak dlatego, że w momencie ugięcia kolan stopa przesuwa się w bucie i odrobinę cofa. Zmorą snowboardzistów jest fakt, że mierząc buta samodzielnie w domu wybierają rozmiar w którym komfortowo im się stoi… a przecież nie o to tu chodzi. Kupujemy buta do jazdy na snowboardzie a nie do stania na stoku.

Drugi równie ważny aspekt to trzymanie pięty. Aby sprawdzić czy warunek został spełniony należy zainicjować przejście na przednią krawędź. Przenosimy ciężar ciała na palce, odrobinę wychylając się do przodu, tak jakbyśmy stali na desce. Jeśli pięta znacząco odrywa się od buta, powinniśmy szukać dalej. Jeśli pięta unosi się minimalnie lub cały but zostaje w tej samej pozycji model jest odpowiedni. Pamiętajcie, że na siłę pietę oderwiemy od każdego buta, zwracamy na to uwagę tylko przy przejściu na przednią krawędź.

Zwróćmy również uwagę na szerokość buta, czy nie jest zbyt ciasny. Pamiętajmy, że but ma być dopasowany do stopy, tak aby luz był minimalny. Buty snowboardowe nie powinny jednak w żadnym miejscu uwierać. Niektóre marki np. Salomon posiadają szersze wersje danego modelu.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam w wyborze idealnego rozmiaru butów i ustrzeże Was przed dołączeniem do grona jeżdżących w za dużych kapciach… :)

Napisz odpowiedź