SYSTEM BOA W BUTACH SNOWBOARDOWYCH

SYSTEM BOA W BUTACH SNOWBOARDOWYCH

Na pewno każdy z Was widział czarne kółeczko, które zwija stalową żyłkę. Producenci butów snowboardowych na dobre zaprzyjaźnili się z systemem BOA, który cieszy się coraz większą popularnością. Co więcej BOA nie jest już tylko technicznym wynalazkiem używanym w sporcie ale coraz częściej patent ten można spotkać w obuwiu medycznym, roboczym oraz np. w rękawicach, kaskach i rakietach śnieżnych.

CO TO JEST SYSTEM BOA I SKĄD SIĘ WZIĄŁ?

BOA to amerykański wynalazek stworzony przez snowboardera, który miał ułatwić i usprawnić wiązanie butów snowboardowych. Ściąganie rękawic na mrozie, żeby dopiąć buta, luzujące, chłonące wodę sznurówki… Gary Hammerslag powiedział temu stanowcze NIE i tym samym połączył swoją techniczną wiedzę z praktycznością tworząc najszybszy i najbardziej precyzyjny system wiązania butów na świecie. Po licznych prototypach w końcu udało się stworzyć zapięcie, które maksymalizuje komfort użytkowania. Pierwszymi partnerami marki, którzy wprowadzili patent BOA na rynek butów snowboardowych byli Vans i K2, a miało to miejsce w 2001.

JAK DZIAŁA SYSTEM BOA?

System BOA zastępuje klasyczne sznurowanie specjalnie wykonanymi żyłkami. Oparty jest on na stalowej lince oplatającej buta, którą ściąga się poprzez obracanie kółka. Żyłka naciąga się przy użyciu specjalnego pokrętła, które obraca się tylko w jedną stronę. W celu poluzowania systemu BOA wystarczy pociągnąć za kółko, które automatycznie zwalnia linkę.

EWOLUCJA SYSTEMU BOA W BUTACH SNOWBOARDOWYCH

Hasłem przewodnim przy produkcji systemu BOA są „NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI”. Hammerslag zapewnia, że niezależnie od formy aktywności i uprawianego sportu BOA zapewnia ochronę, dopasowanie i komfort przez cały dzień. Kluczem do sukcesu systemu BOA jest jego moc, precyzja i szybkość wiązania. Idealny przyjaciel dla wszystkich kobiet i dzieci, które nie muszą siłować się już ze sznurówkami. BOA zyskał wielu zwolenników zarówno wśród snowboardzistów, biegaczy, alpinistów, rowerzystów i nawet wędkarzy!

Buty snowboardowe Salomon Faction BOA           Buty snowboardowe Salomon IVY BOA

Początkowo uważano, że system BOA jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących snowboardzistów. Z czasem jednak system zaczął pojawiać się w modelach butów snowboardowych dla profesjonalistów. Stało się tak za sprawą ewolucji systemu BOA, który udoskonalono i podzielono na strefy. Przy jednostrefowym BOA czyli takim, które zamocowane jest na cholewce buta nacisk rozkładany na żyłki nie był tak równomierny. Wiele osób skarżyło się na problemu braku stabilności kostki. Żyłka zaciskała się mocno na łydce, podczas gdy sama stopa pozostawała luźna. Producent zastosował więc specjalne elementy tzw. coiler, które ściągają nacisk żyłki i rozkładają go poprawnie na całość buta. Stopy są więc unieruchomione i stabilne. Coiler jest już praktycznie standardem w butach snowboardowych.

Buty snowboardowe Salomon Dialogue Focus BOA          Buty snowboardowe Salomon Kiana Focus BOA

Kolejną ewolucją było dodanie dodatkowego bocznego systemu BOA. Umożliwiło to podzielenia wiązania buta na pół i bardziej precyzyjne dopięcie. Osobno regulujemy siłę napięcia żyłki w okolicy stopy i osobno na łydce. Linkę można zaciągnąć zdecydowanie mocniej i dokładniej niż w przypadku klasycznej sznurówki. Takie wiązanie butów snowboardowych nie ma sobie równych, a jedyną wadą tego systemu jest cena :)

system boa w butach snowboardowych

Sprawdź naszą ofertę butów snowboardowych z systemem BOA

GWARANCJA NA SYSTEM BOA

Wiele osób nadal martwi się o awaryjność systemu. Wizja zepsutego BOA na tygodniowym wyjeździe snowboardowym jest tak przerażająca, że odrzucają opcję łatwego i precyzyjnego systemu. Ok. Tak może i było ale 10 lat temu! System BOA jest bardzo popularny i posiada grono zadowolonych użytkowników na całym świecie. Dobrze zdają sobie z tego sprawę sklepy i serwisy w kurortach narciarskich w Europie, gdzie bez problemu taką usterkę naprawicie lub kupicie zamienne części. Dla bardziej zapobiegawczych w Internecie bez problemu kupicie pokrętło czy żyłkę o dowolnej długości.

Niewiele osób wie, że producent BOA daje dożywotnią gwarancję na tarcze i żyłki. Jak sami piszą na swojej stronie ich produkty przechodzą restrykcyjne testy w ciężkich warunkach ale czasem coś się wydarzy… Na stronie boafit.com producent stworzył specjalną zakładkę SUPPORT, w której opisany jest proces reklamacyjny systemu BOA. Możecie zarówno zamówić tzw. FREE REPAIR KIT, do którego otrzymania konieczne jest zdjęcie uszkodzonego produktu i wypełnienie krótkiej ankiety. Jest też opcja dla zapobiegawczych czyli tzw. BACKUP. Opcja ta pozwala na zakup potrzebnych części. Strona jest wyposażona również w instrukcje obsługi i specjalnie stworzone filmy, które krok po kroku pokazują jak poradzić sobie z usterką BOA.

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Wam decyzję o zakupie butów snowboardowych z systemem BOA. Podarujcie sobie ten komfort! Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie porady w odborze sprzętu piszcie do nas

Napisz odpowiedź