3BT czyli TRIPLE BASE TECHNOLOGY

3BT czyli TRIPLE BASE TECHNOLOGY

Camber, rocker, flat … co wybrać? Przecież każdy z tych profili ma mnóstwo zalet ... a jakby tak połączyć wszystko w całość i mieć wszechstronną deskę gotową na wszystko?

Triple Base to technologia stworzona przez snowboardzistów i dla snowboardzistów. Każdy kto choć raz miał na nogach Bataleona czy Lobstera wie, że tu nie ma żadnych ograniczeń. To deski wszechstronne, świetnie spisujące się zarówno w szybkich, ciętych skrętach na trasie, wysokich lotach w snowparku jak i na freeridowej wyprawie. Podczas tworzenia TBT producenci przeanalizowali to jak deska zachowuje się podczas jazdy, gdy działają na nią różne przeciążenia. Co dzieje się ze snowboardem kiedy wchodzimy w skręt, jak reaguje na jazdę po nierównościach aż w końcu co sprawia, że deska unosi się na świeżym puchu. Fenomen Triple Base Technology to nic innego jak wstępnie ukształtowana forma deski w ruchu, tak by maksymalnie dopasować się do otoczenia.

TRIPLE BASE TECHNOLOGY

KSZTAŁT DESEK SNOWBOARDOWYCH W TECHNOLOGII TBT

Technologia 3BT bazuje na podzieleniu deski snowboardowej na trzy strefy. Strefa nose, strefa pod wiązaniami, czyli center base oraz strefa tail. Każda deska posiada środkową część w profilu positive camber i to właśnie tu rozpoczyna się Triple Base Technology. Płaska część pod stopami rozchodzi się ku nose i tail tworząc charakterystyczne zakrzywienie bocznych krawędzi.

technologia triple base

1. 3BT NOSE

Triple Base Technology ma swój start w okolicy wiązań, tam gdzie deska pozostaje płaska. Podniesienie krawędzi sukcesywnie zwiększa się w stronę nose’a, tak by przy samym jego czubku widocznie poprawiać efektywność jazdy. Zakrzywione brzegi deski snowboardowej nie tylko niwelują ryzyko złapania krawędzi ale odpowiednio dociśnięte zwiększają jej przyczepność. Pozwala to na płynniejsze przechodzenie ze skrętu w skręt, większą kontrolę przy lądowaniach, lepsze unoszenie się w puchu i w końcu minimalizują ryzyko upadku przez przypadkowe złapanie krawędzi.

2. 3BT CENTER BASE

Bazą technologi Triple Base jest profil positive camber, który sprawia, że deska jest sprężysta i elastyczna. W 3BT łączymy zalety profilu reverse z tradycyjnym camberem. Brak podniesionych krawędzi pod i pomiędzy wiązaniami sprawia, że obszar pod stopami jest stale kontrolowany i znacząco wpływa na sterowność deski snowboardowej.

3. 3BT TAIL

W przypadku desek twin tipowych można by napisać patrz punkt 1. Wszystkie zalety TBT względem nose’a mają swoje odzwierciedlenie w tail’u deski snowboardowej. W przypadku kierunkowych shape’ów przeznaczonych do jazdy poza trasą mamy już całkowicie inny rozkład TBT. W deskach freeridowych nose i zakrzywienie krawędzi jest przedłużone, a tail skrócony. Zwiększa to kontrolę poza trasą i pozwala unosić się w głębokim puchu. Kolejną ogromną zaletą technologii Triple Base jest jej sprężystość a co za tym idzie niesamowity pop.

JAK DZIAŁA TRIPLE BASE TECHNOLOGY W DESKACH SNOWBOARDOWYCH?

technologia triple base bataleon

Wydawać by się mogło, że poprzez podniesienie boków deski snowboardowej skracamy długość krawędzi efektywnej. Jak to się dzieje, że krawędź, która jest podniesiona pozwala na szybką i dynamiczną jazdę? Już odpowiadamy. Trójwymiarowy kształt ślizgu ułatwia inicjację skrętów. Przy niewielkiej sile nacisku i kącie, boki deski zaczynają zbliżać się do wiązań ale moc pozostaje wzdłuż krawędzi styku. Deska snowboardowa pod ciężarem ridera zostaje dociśnięta do śniegu, a przejście na krawędź przy skręcie powoduje pełny styk krawędzi efektywnej z podłożem. Deska snowboardowa tworzy pełny łuk na śniegu gwarantując niezrównane i mocne trzymanie krawędzi. Podczas jazdy na płaskiej desce tylko środkowa część ślizgu pozostaje na śniegu, dzięki czemu deska prowadzi się prosto i szybko bez haczykowatych ruchów lub przypadkowego łapania krawędzi. To samo dotyczy butteringowych tricków – brak agresywnych krawędzi na szerszych partiach deski sprawia, że buttery stają się dużo łatwiejsze.

W JAKICH DESKACH STOSOWANE JEST TBT?

Technologia Triple Base Technology opatentowana została przez konstruktorów Bataleon Snowboards. Sukces profilu TBT jest wynikiem pracy i spostrzeżeń 44-letniego biofizyka Jørgena Karlsena, który jest pomysłodawcą tego rozwiązania. Marka Bataleon powiązana jest również z Lobsterem, który również stosuje profil 3BT w sowich snowboardach. Każda z tych firm posiada przekrój modeli w zależności od stopnia zaawansowania i preferencji ridera.

technologia triple base bataleon lobster

Sprawdź dostępne modele od Bataleon Snowboards oraz Lobster

Napisz odpowiedź