ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA STOKU W CZASACH COVID 19

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA STOKU W CZASACH COVID 19

Nareszcie doczekaliśmy się ponownego otwarcia stoków narciarskich. Oczywiście kwestia zamknięcia rekreacji na świeżym powietrzu, podczas gdy można było udać się na zakupy do galerii handlowej była dla nas kompletnie pozbawiona sensu. Tak samo jak skumulowanie ferii w jednym, dwutygodniowym okresie, co zaowocowało istnym saneczkowym armagedonem w wielu kurortach narciarskich ;) Na szczęście w tym roku mamy piękną zimę, śnieg nie przestaje sypać, a temperatury zapowiadane na luty sprzyjają wizji przedłużenia sezonu narciarskiego do kwietnia.

Oczywiście w dobie pandemii koronawirusa również stoki muszą dostosować się do rządowych regulacji. Zasady reżimu sanitarnego obowiązują zarówno narciarzy i snowboardzistów korzystających ze stoku ale również osoby zatrudnione przy obsłudze wyciągów. Bazując na aktualnych przepisach i zaleceniach wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia i Rozwoju na sezon zimowy 2020/2021 ośrodki narciarskie w Polsce wprowadziły dodatkowe procedury, dzięki którym mogą zapewnić bezpieczeństwo korzystającym ze stoku narciarzom i snowboardzistom. Jak to w praktyce wygląda w Polsce mogliśmy się już przekonać w grudniu zanim rząd zamknął nam stoki. Musimy więc pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych i od tego czy sami będziemy narzuconych zasad przestrzegać.

Pamiętacie zdjęcie z wyciągu Słotwiny? Mnóstwo narciarzy i snowboardzistów w kolejce do wyciągu, brak dystansu, zasadniczo to jedna osoba na drugiej. Nas wcale nie dziwi, że ludzie tak tłumnie ruszyli na stoki. W końcu korzystanie z uroków rekreacji na świeżym powietrzu ma ogromną ilość zalet. Zdziwił nas fakt, że ośrodki narciarskie nie przewidziały problemu tłumu w kolejce do wyciągu, a tym bardziej, że nikt z obsługi nawet nie próbował interweniować.

SŁOTWINY

Z kolei całkiem inaczej postąpiła Białka Tatrzańska. Bramki blokowały karnety narciarzom i snowboardzistom, którzy nie zakrywali ust i nosa. Tym zachowaniem stoki na Kotelnicy podzieliły opinie publiczną. Część osób bardzo negatywnie wypowiadała się o ich akcji w Internecie a część przyklaskiwała.

BIAŁKA W COVID

ZAPOZNAJ SIĘ Z AKTUALNYMI ZASADAMI KORZYSTANIA Z WYCIĄGÓW NARCIARSKICH W REŻIMIE SANITARNYM

1. CZĘSTO MYJ LUB DEZYNFEKUJ RĘCE

Przy wejściu na wyciąg narciarski, przy kasach i innych obiektach powinny zostać ustawione dozowniki z płynem do dezynfekcji. O ile na wyciągu jesteśmy ubrani w rękawiczki narciarskie o tyle kupując karnet czy korzystając z toalety warto pamiętać o zdezynfekowaniu dłoni.

2. ZASŁANIAJ USTA I NOS

Podjeżdżając do wyciągu zasłaniaj usta i nos! Może wątpisz w jakiekolwiek działanie maseczki ochronnej ale pomyśl o innych, którzy mogą mieć inne zdanie. Pomyśl o tym zanim zmęczony zjazdem nachuchasz innej osobie w twarz… Zaopatrz się w buffa, chustę lub maseczkę. Bez pandemii były to akcesoria często widywane na stoku. Podczas mroźnego dnia na stoku maska zapewni ciepło, komfort i ...bezpieczeństwo ;)

3. UTRZYMUJ DYSTANS 1,5 M

Podczas zjeżdżania utrzymanie dystansu od drugiej osoby jest chyba oczywiste! Jeśli bez pandemii tego nie robiliście to sugerujemy przeczytanie DEKALOGU NARCIARSKIEGO! Pamiętajcie jednak o miejscach, w których kumulują się duże grupy ludzi. Podczas stania w kolejce nie stój komuś na plecach, dobrze to zrobi nie tylko Tobie i drugiej osobie ale również Twojemu sprzętowi! Nikt nie lubi kiedy inni narciarze czy snowboardziści depczą mu po sprzęcie, a w dobie koronawirusa jest to jeszcze bardziej uciążliwe. Te kilka centymetrów większego niż zawsze odstępu może pomóc. Pomyśl o tym zanim staniesz w kolejce. Zjeżdżając z wyciągu narciarskiego nie zatrzymuj się i nie blokuj przejazdu, ciesz się zjazdem i nartami póki ich nie zabronili ;) !

4. ZASŁANIAJ USTA KIEDY KASZLESZ LUB KICHASZ

Przed wyjściem na stok bądź odpowiedzialny. Jeśli nie czujesz się dobrze zostań w domu. Jeśli zdarzy Ci się kaszlnąć lub kichnąć pamiętaj o tym, żeby zasłonić usta i nos.

5. UNIKAJ DOTYKANIA TWARZY I DŁONI

Pamiętaj, że mimo rękawic narciarskich na dłoniach, koronawirus może się na nich przenosić. Dotykasz rzeczy, które w tym samym dniu dotykało mnóstwo innych osób. Postaraj się unikać dotykania swojej twarzy i witania się z innymi.

6. KORZYSTAJ Z PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWYCH

Większość ośrodków narciarskich umożliwia płacenie kartą zarówno za karnet jak i jedzenie czy napoje. Polecamy jednak trzymanie karty w innej kieszeni niż karnet narciarski jeśli chcesz, żeby jeszcze trochę Ci posłużyła. Bramki do sczytywania karnetów potrafią niekiedy rozmagnesować taką kartę.

7. KUP KARNET WCZEŚNIEJ

Nie lubisz stać w kolejce? Zaopatrz się w karnet jeszcze zanim ruszysz z domu. Większość dużych ośrodków narciarskich oferuje zakup karnetu online, często w niższej cenie. Otrzymasz go do domu lub doładujesz już posiadaną kartę magnetyczną. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i przyczynisz się do wzrostu bezpieczeństwa w ośrodku narciarskim.

COVID GRAFIKA BIAŁKA

Sytuacja w górach jest trudna. Ośrodki narciarskie będą chciały odrobić straty więc o ograniczeniu przepustowości wyciągów lub sprzedawaniu limitowanej ilości karnetów zapewne nie ma mowy. Miejmy nadzieję, że chociaż wygrodzone korytarze w kolejce będą dłuższe, a obsługa i korzystający z wyciągów bardziej rozsądni. Pamiętajcie, że w tym sezonie korzystanie ze stoków to wspólna odpowiedzialność. Nie dajmy pandemii możliwości do dalszego rozwoju a rządzącym powodu do ponownego zamknięcia stoków!

Super grafika z obostrzeniami pochodzi ze strony Kotelnicy Białczańskiej. Oczywiście znajdziecie graficzne przypomnienia zasad znajdziecie również na stokach :)